Skip to main content

O mnie

DROGA ŻYCIOWA I KOMPETENCJE


Skończyłam studia w przełomowym roku 1989, a bycie biolożką – terenowcem pozostało w sferze życia alternatywnego.  Zrealizowałam więc marzenie o zmienianiu świata poprzez ogrody. Wsiąkłam w projektowanie, sadzenie, zwiedzanie wystaw ogrodniczych i parków podworskich. Uczyłam się rozumieć rośliny i krajobraz, zaczęłam o tym pisać. Przez cały czas na marginesie życia istniała edukacja – pracowałam w szkołach, tradycyjnej i alternatywnej.  

Zmiana klimatu zmienia wszystko. Wiedza o niej towarzyszy mi przez całe dorosłe życie, ale wiedzieć a widzieć to dwie różne rzeczy. Latem 2015 z kolejną suszą i letnimi upałami świadomość, że wszyscy umrzemy prawdopodobnie z przyczyny powiązanej z globalnym ociepleniem, dotarła do mnie mocno. Przeżyłam związany z tą świadomością lęk, bunt i depresję. Instynkt przetrwania pokierował mnie w stronę pragmatycznej ekologii, a z pomocą przyszedł mi Park Grabiszyński. Oburzenie, że w dramatycznej sytuacji kryzysu klimatycznego ktoś chce zamienić bioróżnorodny park w kolejny lunapark, nie dotyczyło tylko mnie. Poczułam moc sprawczości i nie szłam już sama.

Moje obecne działania na rzecz ochrony przyrody i klimatu, w dużej mierze prowadzone z przyjaciółmi i dzięki nim, są z jednej strony kampanijnym gaszeniem pożarów, z drugiej – próbą nawrócenia ludzi na przyrodę. Pomagają mi w tym kompetencje edukacyjne i wiedza biologiczna. Nie próbuję uratować świata, próbuję kupić czas dla siebie i bliskich osób. Staram się przekazać ludziom mój zachwyt drzewami, mokradłami, zielenią naturalną, ewolucją i trochę wiedzy o mechanizmach działania przyrody. Uważam, że czułość dla natury i jej poznanie pomaga budować relacje nie tylko z nią, ale i sobą samym. Motywuje też do dbałości i walki o trwanie świata, którego jesteśmy częścią. 

A co z ogrodami? Cóż, wracam do korzeni – jestem przyrodniczką i jeżeli ogrody, to wyłącznie takie, których nie żal… które potrafią zmieniać się i dziczeć, w których czuję się jak w domu… 

Misja i wizja

Moją misją jest opieka nad przyrodą naznaczoną kulturowo, czyli tą bliską nam – ogrodami, łąkami, lasami i mokradłami. Celem jest dobrostan przyrody, który próbuję osiągać za pomocą edukacji, szczególnie dorosłych osób. Uważam, że dystans między ludźmi a resztą świata przyrody najlepiej skracają spacery tematyczne dotyczące spraw, z którymi każdy z nas spotyka się w życiu: nadawania znaczeń, sprawowania kontroli, akceptacji zmiany  czy stosunku do przemijania. 

Doświadczenie zawodowe

  • Współpraca z Ledum od 1995 do chwili obecnej jako projektantka – architektka krajobrazu i ogrodniczka. Projektuję ogrody prywatne, przy firmach, zieleń osiedlową. Specjalizuję się w ogrodach bylinowych, siedliskowych, założeniach naśladujących zieleń naturalną. Jestem zwolenniczką „miękkiego”, zgodnego z naturą projektowania i ekstensywnego zagospodarowania przestrzeni. Jako firma wykonujemy i nadzorujemy własne projekty zieleni. Często przebudowujemy istniejące ogrody w duchu zero waste. Mam wiedzę z zakresu ekologii i fizjologii roślin, umiejętność projektowania zgodnie z duchem miejsca i uwzględnieniem jego historii, doświadczenie w przenoszeniu projektu w teren oraz praktykę w zakresie wymagań roślin i opieki nad nimi.
  • Praca w szkole: XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (1994 – 1995), Autorska Szkoła Samorozwoju ASSA (1995 – 2004) - nauczycielka biologii, nauczyciel mianowany, wychowawczyni, opiekunka grup na ćwiczeniach terenowych i obozach naukowych.
  • Kurs projektowania i realizacji ogrodów w firmie Strefa – Art, zajęcia wg autorskiego programu (2009 – 2020).
  • Spacery przyrodnicze: m. in. Wrocławskie Spacery w Zieleni (https://www.wroclaw.pl/srodowisko/wroclawskie-spacery-w-zieleni), spacery i warsztaty w ramach projektów Mikrograntów Wrocławskiego Instytutu Kultury jako prowadząca i ekspertka (2018 – 2023), spacery dla Centrum Kultury „Zamek” (2021 – 2022), spacery w kampanii „Dziki Wrocław – dzika przyjemność” dla Akcji Miasto (2022).
  • Współpraca ze Szkolną Konferencją Klimatyczną (2020 – obecnie). 
  • Liczne webinaria na tematy przyrodnicze i ogrodowe (m. in. „Walka drzew z zabytkami” dla Muzeum Warszawy, „Ochrona miejskiej przyrody” dla Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, „Moratorium dla drzew” dla FOTA4Climate, „Dla pszczół” dla Fundacji EkoRozwoju,  nt. różnorodności biologicznej oraz roślin rodzimych, obcych i inwazyjnych dla Garden Masterclass Polska, 2020 - 2023).
  • Opracowanie scenariusza edukacyjnego online w na temat błękitno – zielonej infrastruktury 

Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja” w cyklach szkoleń dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów na temat projektowania błękitno – zielonej infrastruktury oraz adaptacji miejscowości do zmiany klimatu, przy projektowaniu i realizacji elementów BZI, opracowaniu Programu Zazielenienia Gminy Polkowice na lata 2021 – 2030 (2019 – obecnie). 

Fundacją Sendzimira w projektowaniu i wykonaniu ogrodów deszczowych 

w ramach różnych projektów, m. in.  „Lubię deszcz” (2019 – 2021). oraz w projekcie „Miejskie ekosystemy dolin rzecznych” (2023).

Fundacją „Ekopotencjał - Przestrzeń Możliwości” w realizacji programu „Klimatyczny Wrocław” (2020).

Fundacją Ładne Historie przy prowadzeniu spacerów badawczych w projekcie Plac Grunwaldzki OD – NOWA (2021 – 2023).

Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska w realizacji cyklu szkoleń i projektów dotyczących małej retencji. oraz ewaluacji i tworzeniu lokalnej strategii działania (2021 – obecnie).

 

W odcinkach 465, 494, 606, 713, 720 i 725 w programach „Maja w ogrodzie” i „Nowa Maja w ogrodzie” (2012 – 2018).

 

Spacery w ramach wystawy „Pole Regeneracji” Galerii Dizajn BWA Wrocław 

Spacery i warsztaty w ramach projektu „Rondino” Galerii Dizajn BWA Wrocław i Instytutu Goethego  (2022 – obecnie).

 

Praca społeczna

  • Praca w Społecznej Radzie Parku Grabiszyńskiego – nieformalnej grupie, która powstała w 2018 dla obrony Parku przed niszczeniem nieprawidłową pielęgnacją i niechcianą rewitalizacją
  • Praca w Radzie Parku Grabiszyńskiego przy Zarządzie Zieleni Miejskiej we Wrocławiu w  obszarze planowania pielęgnacji parku i realizacji projektu rewaloryzacji jego zieleni
  • Aktywny udział w konsultacjach społecznych dotyczących terenów zieleni na terenie całego miasta (2018 – obecnie). 
  • Aktywny udział w pracach projektowych Parku Krzyckiego i Obserwatorium Przyrody (2020 – obecnie).
  • Zgłaszanie pomysłów i koncepcji zagospodarowania terenu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Funduszu Osiedlowego i innych programów (np. sady przyszkolne i osiedlowe, parki sukcesji ekologicznej, renaturyzacja rzeki Ślęzy, 2018 – obecnie).
  • Współprowadzenie strony Wrocławska Przyroda  (2020 – obecnie).
  • Udział w kampanii „Dziki Wrocław – dzika przyjemność” Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu i Stowarzyszenia Akcja Miasto (2022). 
  • Lobbowanie i współpraca z Urzędem Miejskim na rzecz objęcia formami ochrony przyrody najcenniejszych terenów przyrodniczych Wrocławia (2021 – obecnie). 
  • Założenie i prowadzenie nieformalnej grupy miłośników przyrody Roślinne Spacery – Dolny Śląsk 
  • Praca w Radzie Osiedla Krzyki-Partynice – przewodnicząca Komisji Przyrodniczej (2021 – obecnie).
  • Przedstawicielka Stowarzyszenia Ochrony Drzew miastoDrzew (2021 – 2023). 
  • Wsparcie merytoryczne wrocławskiego oddziału partii Zieloni w budowaniu kampanii „Miasto – Ogród” (2023). 
  • Wrocławska Rada Kobiet przy Prezydencie Wrocławia uhonorowała moją pracę tytułem Wrocławianki Roku 2020 w kategorii działalność proekologiczna.

Publikacje

  • Blog z ogrodami i architekturą krajobrazu w tle: druga strona ogrodu, 2010 – 2019.
  • Teksty i zdjęcia na firmowej stronie internetowej oraz stronie na fb
  • Poradnik i koncepcje rozwoju zieleni przy szkołach, 2019 
  • Współautorstwo (teksty i zdjęcia) albumu „Park Grabiszyński – miejska puszcza”, 2021 
  • Współautorstwo poradnika „Jak założyć ogród społeczny?”, 2022 
  • Materiały edukacyjne w projekcie „Dla pszczół” - rabaty edukacyjne, 111 roślin dla zapylaczy (2022).
  • Współautorstwo poradnika „Jak zdrowo zmieniać miasto?” dla liderów projektów budżetu obywatelskiego, projektantów i architektów krajobrazu, urzędników, mieszkańców Wrocławia (2022). 
  • Podcasty: „Zapuszczanie parku” w Radio Architektura (2021), „Ogród w dobie zmiany klimatu” w projekcie „Dla pszczół” (2022).